Het veld in met mr-consulent Luciënne Japchen Lenstra

Luciënne Japchen Lenstra is consulent van de Algemene Onderwijsbond voor Groningen, Drenthe en Friesland. Ze werkt 27 jaar als docent biologie in het voortgezet onderwijs, verreweg de meeste tijd op het Hondsrug College in Emmen.

Docent biologie, ben je dan een natuurfreak? "Ja. In m'n vrije tijd zie ik er totaal anders uit dan in werktijd. Draag ik kleren die vies mogen worden met veel zakken om van alles in te stoppen: loepjes, mesjes, boekjes. Ik interesseer me vooral voor planten, nachtvlinders en paddenstoelen."
Luciënne Japchen Lenstra is op haar plaats bij de vakbond: "Ik geloof in het collectief en in solidariteit." Het werk als consulent verruimt haar blik, constateert ze verheugd. "De mobiliteit in het onderwijs is niet zo groot. Ik werk zelf al 25 jaar op deze school en dan lijkt het op een gegeven moment of jouw school symbool staat voor hoe het overal gaat. Onze school is vrij traditioneel georganiseerd. Ik zie door het werk als consulent nu de enorme diversiteit, hoe het onderwijs elders is georganiseerd en hoe het óók kan. Mede door die voeding van buitenaf die ik heb dankzij het werk voor de AOb, doet onze school nu mee met de pilot van Voion rond het professioneel statuut."
Als mr-consulent helpt ze leden vaak bij wat ze 'technisch functionele vragen' over werken binnen de medezeggenschap noemt: "Mee lezen met een document en adviseren over mogelijke feedback. Helpen bij het opstellen van een jaarplanning of het beter organiseren van vergaderingen."
Ze zat zelf ook een tijd in de mr. "Daar heb ik het belang van strategie en het belang van samenhang binnen de mr gemerkt. Dat benadruk ik altijd: spreek als één geheel, dan ben je krachtiger." Wat je in de mr doet, dat dóet ertoe, voor je achterban, voor je collega's, benadrukt ze. "Het is niet zomaar een taakje. Het gaat over hele wezenlijke zaken als onderwijskundig beleid, financiën, taakbeleid en werkdruk. En de Wms geeft je als medezeggenschapsraad echt veel mogelijkheden."
Je kunt als mr niet alles weten, vindt Japchen Lenstra. Het is voor de personeelsgeleding maar een klein deel van de weektaak. "Dus huur deskundigheid in. Neem een abonnement op het servicepakket. Je hoeft het niet allemaal zelf te weten, je moet de kanalen kennen waar je de informatie wél kan vinden."

Over het werk voor de klas:

Docent zijn is haar droombaan, altijd geweest. "Ik vind het echt heel leuk voor de klas en ik heb dat altijd willen doen. Het is gaaf dat je wat kunt betekenen voor jonge mensen, volop in ontwikkeling. En helemaal gaaf dat het biologie is. Te proberen om mensen het respect en de verwondering die je zelf ervaart, ook te laten voelen."Verschenen in infomr 2/2018

Categorie

Sleutelwoorden

Deel dit artikel:

Gerelateerde artikelen

Cookie wetgeving

Online cookiepolicy
De Nederlandse Telecomwet schrijft sinds 5 juni 2012 voor dat de gebruiker van websites op de hoogte moet zijn van het plaatsen en uitlezen van cookies. Een cookie is een bestandje met een tekenreeks dat bij uw bezoek aan een website naar uw computer wordt gestuurd en waarmee uw computer bij een volgend bezoek wordt herkend.

Welke cookies gebruikt de AOb?
1. Google Analytics
De website www.aob.nl plaatst cookies die voortkomen uit het Google Analytics script dat op de website wordt ingeladen. Google Analytics is een hulpprogramma voor webstatistieken waarmee website-eigenaren inzicht kunnen krijgen in de manier waarop bezoekers omgaan met hun website. Door middel van Google Analytics proberen wij uw website bezoek zo gebruiksvriendelijk mogelijk te houden.

Meer informatie over cookies?
Op de volgende websites kunt u meer informatie over cookies vinden:
Consumentenbond: Wat zijn cookies?
Consumentenbond: Waarvoor dienen cookies?
Consumentenbond: Cookies verwijderen
Consumentenbond: Cookies uitschakelen
Deze site maakt gebruik van cookiesMeer informatieAccepteren