Welk bestuur komt op 1?

Welk schoolbestuur neemt medezeggenschap echt serieus? “Ik zou wel een verkiezing willen zien”, zegt docent en mr-lid Peter van de Braak. “Het beste bestuur van Nederland op het gebied van medezeggenschap.”

Zijn eigen bestuur, de Almeerse Scholen Groep (ASG), maakt voorlopig absoluut geen kans op die eretitel, vindt hij. "Ons bestuur is typisch zo'n bestuur dat de neiging heeft om álles te willen bepalen. Ze besturen alsof ze aan het hoofd van een bedrijf staan. Maar ze moeten het onderwijs ondersteunen, ik vind dat het oop'ers zijn."
De ASG (met 10 scholen voor vo en 42 scholen voor po in Almere) heeft een eigen scholingsacademie opgericht. Op zich lovenswaardig, vindt Van de Braak. "Maar het blijft niet bij aanbieden en faciliteren. Het aantal uren, de inhoud van Maximum (het scholingsprogramma), de samenstelling van de groepen: alles is van bovenaf vastgesteld." Zo'n voorstel zou je een keer ter instemming op de gmr-agenda verwachten, maar dat is nooit gebeurd. "Omdat er al een koersplan is, hoeft het volgens het bestuur niet aan de gmr te worden voorgelegd. De mr's hebben er ook niks over te zeggen want het is een gmr-kwestie, maar hen wordt dus niks gevraagd."
Natuurlijk vindt hij het prima dat het bestuur belang hecht aan scholing "maar waarom trekken ze álles naar zich toe? Laat het bij het aanbieden van de mogelijkheden, geef scholen zelfverantwoordelijkheid en ruimte om daarin te kiezen. Dit is zó directief." Op de openingsbijeenkomst (met Foppe de Haan als spreker over onder meer het belang van samenwerking), waren de docenten van zijn eigen school, Helen Parkhurst, slecht vertegenwoordigd. "Daar wordt onze school dan weer op aangekeken. Heel vervelend allemaal."

In het zonnetje

Besturen en directies hebben baat bij goed functionerende en kritische medezeggenschap, vindt mr-lid en docent Peter van de Braak. Daarom stelt hij een verkiezing voor van het bestuur dat medezeggenschap het meest serieus neemt. Het idee is uit onvrede ontstaan, met de gedachte om daar een positieve draai aan te geven. Van de Braak: "Zet je bestuur in het zonnetje als ze wél aarde hechten aan een kritische medezeggenschapsraad."
Van de Braak zit al jaren in de mr en maakte eerder deel uit van de bbmr (bovenbestuurlijke medezeggenschapsraad). De docent geschiedenis en informatica voelt zich helemaal thuis op de Helen Parkhurst (Dalton)scholengemeenschap in Almere. "Het gaat hier goed, we hebben een sterke en kritische mr. Daar heeft iedereen baat bij, ook de directie. Ik wil me ervoor inzetten dat het goed blijft gaan. Dat kan alleen als er ook goed weerwoord komt uit het team, als je zaken met de directie kunt bespreken." Dat loopt uiteen van verdwenen budget voor beloningsbeleid, een lessentabel met 60-minutenrooster en achterblijvende LD-inschalingen via het entreerecht. "We zitten er als mr bovenop."
De Helen Parkhurst valt onder het bestuur van de Almeerse Scholen Groep en daar is hij minder over te spreken. "Het bestuursbureau dijt steeds meer uit, ik geloof dat daar al veertig mensen werken. Het lijkt wel alsof de ASG haar bestaansrecht wil bewijzen, maar ze moeten toch vooral dienstbaar zijn naar de scholen toe." De ASG heeft als geheel een bovenbestuurlijke mr. "Er is weinig contact tussen alle mr's nderling, en de bbmr is erg uitgebreid, want elke school wil een afvaardiging daar hebben. Dan wordt snel een soort Poolse landdag. Ik denk dat we als mr's meer zouden moeten samenwerken. We kunnen van elkaar leren. Het ligt moeilijk, de scholen kijken naar elkaar als concurrenten in plaats van als partners, dat is jammer."
Meedenken met Peter van de Braak over de verkiezing van het beste schoolbestuur? Mail de redactie op infopuntmr@aob.nl en wij sturen uw bericht naar hem door.

Verschenen in infomr 2/2016

Categorie

Deel dit artikel:

Gerelateerde artikelen

Cookie wetgeving

Online cookiepolicy
De Nederlandse Telecomwet schrijft sinds 5 juni 2012 voor dat de gebruiker van websites op de hoogte moet zijn van het plaatsen en uitlezen van cookies. Een cookie is een bestandje met een tekenreeks dat bij uw bezoek aan een website naar uw computer wordt gestuurd en waarmee uw computer bij een volgend bezoek wordt herkend.

Welke cookies gebruikt de AOb?
1. Google Analytics
De website www.aob.nl plaatst cookies die voortkomen uit het Google Analytics script dat op de website wordt ingeladen. Google Analytics is een hulpprogramma voor webstatistieken waarmee website-eigenaren inzicht kunnen krijgen in de manier waarop bezoekers omgaan met hun website. Door middel van Google Analytics proberen wij uw website bezoek zo gebruiksvriendelijk mogelijk te houden.

Meer informatie over cookies?
Op de volgende websites kunt u meer informatie over cookies vinden:
Consumentenbond: Wat zijn cookies?
Consumentenbond: Waarvoor dienen cookies?
Consumentenbond: Cookies verwijderen
Consumentenbond: Cookies uitschakelen
Deze site maakt gebruik van cookiesMeer informatieAccepteren